Pierwszym etapem postępowania o ogłoszenie upadłości jest skompletowanie dokumentów i złożenie wniosku do sądu upadłościowego. W Polsce jest trzydzieści sądów upadłościowych.
Opłata od wniosku wynosi 30 zł, a gdy wniosek składa pełnomocnik opłata od wniosku wynosi dodatkowo 17 zł z tytułu opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.
Wniosek co do zasady składa się elektronicznie za pośrednictwem portalu KRZ.
Jego rozpoznanie następuje zwykle bez udziału i przesłuchania osoby, która składa wniosek o ogłoszenie upadłości.
W zależności od sądu, rozpatrzenie wniosku zajmuje od tygodnia do kilku miesięcy. Rekordowy czas rozpoznania wniosku to 2 dni, a najdłużej rozpatrywany wniosek został uwzględniony po 10 miesiącach.
Po uwzględnieniu wniosku Sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości i wyznacza syndyka. Od tego momentu następuje zatrzymanie egzekucji komorniczych. Syndyk przejmuje również rachunki bankowe osoby, której ogłoszono upadłość. Syndyk również będzie dokonywał potrąceń z wynagrodzenia upadłego.
Po uprawomocnieniu się postępowania o ogłoszenie upadłości następuje zakończenie tej części postępowania i rozpoczyna się postępowanie po ogłoszeniu upadłości.
Jeżeli upadłego reprezentuje pełnomocnik, to musi on złożyć kolejne pełnomocnictwo w sprawie.
W tej części postępowania syndyk dokonuje weryfikacji prawdziwości oświadczeń upadłego. Zostają wysyłane m.in. zapytania do urzędu skarbowego.
Ponadto, zgłaszane są wierzytelności podmiotów – wierzycieli upadłego.
Syndyk również dokonuje sprzedaży całego majątku dłużnika.
Następnie sporządzany jest plan podziału masy upadłości, o ile był w niej jakikolwiek majątek.
Ostatnim elementem jest złożenie przez syndyka do sądu sprawozdania, w którym znajduje się propozycja co do planu podziału.
W tej kwestii zasadniczo sądy orzekały na rozprawie po wysłuchaniu dłużnika. Coraz częściej zdarzają się jednak sytuacje, że „wysłuchanie” następuje na piśmie i sąd nie wzywa dłużnika.
Po ustaleniu planu podziału lub po stwierdzeniu, że umarza się zobowiązania upadłego bez jakichkolwiek spłat następuje zakończenie fazy postępowania po ogłoszeniu upadłości. Ta ostatnia sytuacja ma jednak miejsce wyjątkowo rzadko.
Plan podziału jest orzekany w zależności od tego czy sąd ma zarzuty do dłużnika o doprowadzenia do jego upadłości, czy nie. Istotne jest również czy w toku postępowania o ogłoszenie upadłości dokonano sprzedaży majątku dłużnika, a jeżeli tak to o jakiej wartości. W rzadkich sytuacjach Sąd może odmówić ustalenia planu spłat, gdy upadły zwiększył stopień zadłużenia w sposób celowy lub celowo nie regulował zadłużenia lub gdy w ciągu 10 lat przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości umorzono mu całość lub część zobowiązań.
Okres wykonywania planu spłat wynosi do 36 miesięcy, jeżeli upadły nie spowodował upadłości na skutek działania umyślnego lub rażąco niedbałego. Jeżeli Sąd stwierdzi, że takie postępowanie miało miejsce, to plan spłat jest orzekany na okres od 36 – 84 miesięcy.
W czasie trwania realizacji planu spłaty co roku do końca kwietnia należy składać Sądowi sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli. Do sprawozdania załącza się kopię złożonego zeznania podatkowego (PIT).
Jeśli zastanawiasz się, czy upadłość konsumencka jest dla Ciebie właściwym wyjściem, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy pomogą Ci przeanalizować twoją sytuację finansową i doradzą, jak najlepiej poradzić sobie z długami. Oferujemy profesjonalne wsparcie na każdym etapie postępowania upadłościowego – od analizy dokumentów po reprezentację przed sądem.
biuro@staskiewicz-janczarek.pl
BYDGOSZCZ – ul. Paderewskiego 12/2
WARSZAWA – ul. Długa 16, Budynek B, II piętro