Umowa leasingu, który już od kilkunastu lat cieszy się wśród przedsiębiorców wielkim powodzeniem to umowa, która najczęściej polega na przekazanie leasingobiorcy przedmiotu leasingu w używanie (korzystanie) na czas oznaczony przez leasingodawcę w zamian za ustalone opłaty.
W praktyce rozróżniamy dwa rodzaje leasingów – leasing finansowy i leasing operacyjny
Leasing operacyjny polega na tym, że na krótki czas przedmiot leasingu oddany jest korzystającemu do używania albo do używania i pobierania pożytków. Termin leasingu operacyjnego jest inny niż okres amortyzacji, a suma opłat leasingowych nie pokrywa ceny nabycia przedmiotu leasingu.
Przedmiot leasingu nie stanowi u korzystającego leasingobiorcy środka trwałego.
Leasing finansowy zaś polega na tym, że korzystający utrzymuje od finansującego określoną rzecz (nabytą wcześniej od osoby trzeciej) do używania przez czas oznaczony (zazwyczaj odpowiadający okresowi jej gospodarczej użyteczności). W zamian korzystający leasingobiorca ponosi opłaty leasingowe. Suma tych opłat równa jest cenie nabycia rzeczy oraz innych kosztów z tym związanych, przy czym jest ona zwiększona o zysk finansującego leasingodawcy.
Przedmiot leasingu stanowi u korzystającego leasingobiorcy środek trwały, co umożliwia korzystającemu dokonywać odpisów amortyzacyjnych.
,,Układ” w myśl prawa restrukturyzacyjnego, obejmuje wierzytelności osobiste (wynikające z stosunku zobowiązaniowego pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem) powstałe przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, przyczyn decydującą rolę odgrywa czas powstania wierzytelności, a nie data jej wymagalności.
Jeżeli zaś przedmiot leasingu nie stanowi u korzystającego dłużnika środka trwałego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wierzytelność wynikająca z umowy leasingu za okres rozliczeniowy, w trakcie którego zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne, ulega z mocy prawa proporcjonalnemu podziałowi na część traktowaną jak wierzytelność powstała przed dniem otwarcia postępowania oraz część traktowaną jak wierzytelność powstająca po dniu otwarcia postępowania.
Tym samym więc przy leasingu operacyjnego (przedmiot leasingu jest środkiem trwałym u finansującego leasingodawcy) czynsz leasingowy podlega proporcjonalnemu rozdzieleniu. W zakres układu wchodzą jedynie zaległe raty leasingu – powstałe przed dniem otwarcia restrukturyzacji.
Raty zaś następujące po tym dniu powinny być spłacane przez korzystającego na bieżąco. Brak wykonywania tego obowiązku może doprowadzić do wypowiedzenia umowy leasingowej przez leasingodawcę.
Gdy zaś mamy do czynienia z leasingiem finansowym, przy którym przedmiot leasingu stanowi u korzystającego leasingobiorcy środek trwały, wierzytelność nie ulega proporcjonalnemu rozdzieleniu jak w przypadku leasingu operacyjnego.
Wysokość wierzytelności stanowi suma niezapłaconych rat leasingowych, zarówno sprzed otwarcia postępowania, jak i po jego otwarciu. Wszystkie raty leasingu objęte są układem, a to z kolei prowadzi do konsekwencji, iż leasingodawca – finansujący nie będzie uprawniony do wypowiedzenia umowy takiego leasingu z powodu nieregulowania rat leasingowych.
Jeśli zastanawiasz się, czy restrukturyzacja jest dla Ciebie właściwym wyjściem, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy pomogą Ci przeanalizować twoją sytuację finansową i doradzą, jak najlepiej poradzić sobie z długami. Oferujemy profesjonalne wsparcie na każdym etapie postępowania restrukturyzacyjnego.
biuro@staskiewicz-janczarek.pl
BYDGOSZCZ – ul. Paderewskiego 12/2
WARSZAWA – ul. Długa 16, Budynek B, II piętro