W przypadku umowy najmu lub dzierżawy (czy też innych umów o podstawowym znaczeniu dla prowadzenia przedsiębiorstwa dłużnika), których stroną jest dłużnik jako najemca lub dzierżawca, a których przedmiotem jest lokal, czy też nieruchomość będące składnikiem przedsiębiorstwa prowadzonego przez dłużnika, bez zezwolenia rady wierzycieli, jest niedopuszczalne.
Obostrzenia te jednak nie dotyczą rozwiązania umowy za porozumieniem, upływu czasu, na który umowa została zawiązana, czy też w przypadku, gdy wypowiedzenie zostało dokonane przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego, ale bieg okresu wypowiedzenia kończy się po otwarciu postępowania.
Dokonanie wypowiedzenia bez zgody rady wierzycieli jest bezskuteczne – nieważne i jako takie nie powoduje rozwiązania umowy najmu, czy też dzierżawy.
Okoliczności powstałe jednak po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego takie jak nie wykonywanie przez dłużnika po dniu otwarcia postępowania zobowiązań nieobjętych układem lub inna okoliczność przewidziana w umowie stanowić mogą podstawą wypowiedzenia takich umowy.
Jeśli zastanawiasz się, czy restrukturyzacja jest dla Ciebie właściwym wyjściem, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci pomogą Ci przeanalizować twoją sytuację finansową i doradzą, jak najlepiej poradzić sobie z długami. Oferujemy profesjonalne wsparcie na każdym etapie postępowania restrukturyzacyjnego.
biuro@staskiewicz-janczarek.pl
BYDGOSZCZ – ul. Paderewskiego 12/2
WARSZAWA – ul. Długa 16, Budynek B, II piętro